Počet výsledků: 20

Otevřít filtraci

Krční páteř je první z pěti oddílů páteře (počítáno odshora). Krční páteř je tvořena sedmi krčními obratli, které jsou označovány (shora dolů) zkratkami C1 až C7. Pro zdravou krční páteř je typická mírná krční lordóza. Viz také páteř, hrudní páteř, bederní páteř, kost křížová, kostrč.

Zánět krčních mandlí neboli tonzilitida může mít řadu různých příčin. Původci mohou být bakterie nebo viry. Akutní tonzilitida je označována jako angína. Existuje i chronická tonzilitida, která se vyznačuje přítomností zahuštěného hnisu a často i zápachem z úst. Viz také zánět, mandle.

Krční lordóza je označení pro normální zakřivení krční páteře směrem dopředu. Viz také lordóza, krční páteř.

Krční nervy (nervi cervicales) jsou míšní nervy, které vycházejí z krční části míchy. Krční nervy jsou označovány jako C1 až C8, všechny jsou párové a jsou součástí periferního nervového systému. Viz také nervy, míšní nervy, periferní nervový systém.

Ušní, nosní a krční lékařství je jiný název pro otorinolaryngologii. Viz také ucho, nos, lékařství.

Krční obratle (lat. vertebrae cervicales) jsou nejmenší a nejlehčí obratle v lidské páteři. Krčních obratlů je celkem sedm a jsou označovány (shora dolů) zkratkami C1 až C7. První dva obratle – atlas (C1) a čepovec (C2) – se od všech ostatních obratlů poměrně výrazně liší: není mezi nimi meziobratlová ploténka a mají jedinečnou strukuru i funkci (otáčení hlavou, přikyvování apod.). Ostatní krční obratle (C3–C7) již vykazují charakteristické znaky. Viz také kostra, páteř, obratle, hrudní obratle, bederní obratle, atlas, čepovec.

Atlas (lat. atlas) je první krční obratel, který narozdíl od typických obratlů nemá tělo ani trnový výběžek (viz obratlový oblouk). Atlas je kruhovitá kost, kterou tvoří přední oblouk, zadní oblouk, a na každé straně zesílená postranní část. Skloubení mezi atlasem a čepovcem je příkladem kolového kloubu. První krční obratel je pojmenován po Atlasovi z řecké mytologie, protože podobně jako Atlas podpíral zeměkouli, atlas podpírá celou hlavu. Viz také čepovec, krční obratle.

Krční mandle je lidové označení pro patrové mandle. Viz také mandle.

Krční tepny, karotidy neboli krkavice jsou párové tepny, které probíhají po obou stranách přední části krku. Krční tepny (společně se dvěma páteřními tepnami) zajišťují krevní zásobení hlavy, včetně mozku. Viz také tepny, párový orgán.

Rozštěp rtu, rozštěp patra nebo kombinovaný rozštěp rtu a patra jsou vrozené vývojové vady, kdy dítě nemá správně srostlý horní ret, patro nebo obojí. Ve střední Evropě se rozštěpy rtu a patra vyskytují u jednoho z 600 až 700 novorozenců, přičemž chlapci jsou postiženi o něco častěji než dívky.

Zobrazeno 1 až 10 z 20

Počet výsledků